16df0624-6afd-4633-bef4-c88845cad51b
Book Ett nytt liv på köpet
Publication year: 2009
Language: Swedish
Media class: Book
Publisher: Alfabeta
Resource type: Physical
ISBN: 9789150111552 91-501-1155-8 978-91-501-1155-2
Notes:
Originalupplaga 2009
Other formats
Number of reservations: 0
Description:
Sanna har levt ett liv i total ensamhet, tagit sig igenom skoldagarna utan att växla ett ord med någon annan. När hon börjar gymnasiet för att plugga foto förväntar hon sig att hennes liv ska fortsätta på samma sätt, men hennes nya klass är annorlunda. Hon blir vän med alla. Men kan man verkligen vara det?.
Hur vet man hur man ska bete sig om man aldrig har haft vänner, men plötsligt får femton stycken? Sanna har levt ett liv i total ensamhet, tagit sig igenom skoldagarna utan att växla ett ord med någon annan. När hon börjar gymnasiet för att plugga foto förväntar hon sig att hennes liv ska fortsätta på samma sätt. Men hennes nya klass är annorlunda. Där finns Eddie med de dyra klockorna, Gloria med de långa benen, Jocke med de osmakliga skämten, perfekta Jennifer, rockiga Katrine och Jonna... Att skaffa vänner visar sig vara enklare än hon någonsin kunnat drömma om. Hon blir vän med alla. Men kan man verkligen vara det? Utan att vara medveten om riskerna spelar hon ett högt spel ...Om de tidigare böckerna har pressen skrivit: " ... en sådan ruggigt begåvad berättare." Dagens Nyheter " ... lockar verkligen till sträckläsning." Hallandsposten [Elib]
Available at:

Reviews
Det här boken var bra. jag tänkte mycket på boken när jag inte läste och när jag läste var jag liksom inne i boken. Den slutade bra men kunde slutat så att hon blev vän med dom i igen i stället. Fast slutet passade till bokens namn och det gillar jag plus att den slutar ungefär som den börjar det är rätt kul. Och det var bra att hon fick en ny chans för den innan gick ju inte så bra. men man kan ju för stå att det är svårt när man inte haft några vänner. Jag gillar att det är en svensk bok för till exempel så såg hon myket på film och läste då kan man ju känna igen böker och filmer det är kul. men den var inte det bästa jag läst fast den var väldigt bra.
17/07/11
Other titles by the author
Similar titles
Expand search
Author
Shelf mark
