Hållplatser och tider

Språk

Sök

Dynamisk lista

f551de4d-dfd7-4e85-8cbf-3e5179cf2301
E-bok:Bortom stjärnan:2018 E-bok
av Nemert, Elisabet
År: 2018
Språk: Svenska
Hylla: Hc.01/DR
Format: E-bok
Förlag: Bokförlaget Forum
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: E-bok Titel från e-bok Online epub (2.52 MB) Online pdf med Adobe-kryptering (1.3 MB) Offline epub med Adobe-kryptering (2.52 MB)
Kärleksroman om herdeparet Jakobs o Saras dotter Sofia, som föds i Betlehem på Jesu tid o förutspås rika gåvor i livet. Hon blir vän med mäktiga Shimon som ordnar så att hon får utbildning. Ödet o stjärnan för henne både till Alexandria o Rom
Herdedottern Sofia växer upp i den lilla staden Betlehem under den period då romarna ockuperar Palestina. Det är en grym tid, särskilt om man är kvinna och vill gå sin egen väg. Men Sofia har fått sällsamma gåvor med sig i livet, och ödet leder hennes steg från Betlehem via Alexandria till Rom, världens centrum. Hon når oanade höjder men får också betala för sitt mod och sin aldrig sviktande människokärlek med utanförskap och sviken kärlek. Trots omgivningens hån viker Sofia inte från sin förutbestämda väg. Hon är stark och stjärnan ger henne vägledning. Och slutligen möter hon den man hon som ung flicka såg i en dröm Bortom stjärnan är Elisabet Nemerts debut som romanförfattare. Hon är adjunkt i svenska, historia och konsthistoria och arbetar som konsult i etik- och livsåskådningsfrågor. Hon har tidigare givit ut ett stort antal fackböcker. Tack vare sin sakkunskap lyckas hon ge liv och färg åt såväl karaktärer som miljöer. Bortom stjärnan är ett läsäventyr utöver det vanliga./Innehållsbeskrivning från Elib
Kärleksroman om herdeparet Jakobs och Saras dotter Sofia, som föds i Betlehem på Jesu tid och förutspås rika gåvor i livet. Hon blir vän med mäktiga Shimon som ordnar så att hon får utbildning. Ödet och stjärnan för henne både till Alexandria och Rom
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
498757e6-9ba5-46a9-88af-42c2c53a77d3
Bok:Nalle Bruno och gräshoppan Tippe Bok
av Ingves, Gunilla
Språk: Svenska
Hylla: Hcf
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Originalupplaga 2003
Den femte boken i serien Nalle Brunos naturskola. När Nalle Bruno hör hur gräshopporna spelar, blir han nyfiken på hur de gör och går ut i gräset. Där träffar han gräshoppan Tippe, som erbjuder sig att visa hur han spelar
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
5ff024bb-6f1c-4f8f-bce3-3eeec3274662
Bok:Kråke i mammas mage Bok
av Bosson, Marie
Språk: Svenska
Hylla: Hcf
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Originalupplaga 2003
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
a6a58435-b2aa-46d5-ae9a-b2b6f3e30095
E-bok:A portrait of the artist as a young man:2016 E-bok
av Joyce, James
År: 2016
Språk: Engelska
Hylla: He/DR
Format: E-bok
Förlag: Anncona
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: E-bok Titel från e-bok
Ett av världslitteraturens viktigaste självbiografiska verk Han gjorde på egen hand slut på 1800-talet. T.S. ELIOT Joyce revolutionerade 1900-talslitteraturen. TIME MAGAZINE Ett porträtt av författaren som ung [1916] gjorde James Joyce till en ledargestalt för den litterära modernismen över hela Europa. Romanen utspelar sig i författarens hemland Irland och berättar i fem episoder om Stephen Dedalus barndom. Handlingen baseras helt och hållet på Joyces eget liv och utgör ett privat manifest inte minst genom sin vassa självständighetsförklaring gentemot katolicismen. Joyce uppfann ett nytt sätt att skriva roman på. Han övergav det traditionella berättandet för att i stället återge en medvetandeström, samt lanserade sina epifanier; ögonblickliga uppenbarelser som i sin vardaglighet låter ana ett större livssammanhang. Genom den amerikanske poeten Ezra Pounds rekommendation publicerades Portrait of the Artist as a Young Man som följetong i tidskriften The Egoist 1914/15, innan den gavs ut i bokform året efter. I dag, hundra år efter att boken kom ut, räknas Ett porträtt av författaren som ung till världslitteraturens mest betydande självbiografiska texter. Boken rankades av Modern Library som 1900-talets 3:e bästa engelskspråkiga roman (med Joyces Ulysses som $k1). En klassiker i egen rätt är Ebba Atterboms svenska översättning, som här återutges med ett nyskrivet förord av förläggaren och författaren Jonas Ellerström. JAMES JOYCE [1882-1941], irländsk författare, är en av den modernistiska litteraturens portalfigurer med verk som Dublinbor [ Dubliners , 1914], Ett porträtt av författaren som ung [ Portrait of the Artist as a Young Man , 1916] och Odysseus [ Ulysses , 1922]. Såväl det svenska förlaget som översättaren framstår även i ett internationellt perspektiv som pionjärer - när den svenska utgåvan låg färdig återstod ännu tre månader till dess att Sylvia Beach publicerade Ulysses på sitt
förlag Shakespeare & Co i Paris och Joyce /Innehållsbeskrivning från Elib
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/format:
669946b8-3060-4972-8c3c-3cbc7d7ca793
Bok:Mannen och hustrun Bok
av Parsons, Tony
Språk: Svenska
Hylla: Hce
Format: Bok
Resurstyp: Elektroniskt material
Anmärkning: Första svenska upplaga 2003 Angående författarens härmed sammanhängande verk se: Mannen och pojken
Frist. forts. på Mannen o pojken. Harry har svårt att få ihop allt. Hans nya kvinna Cyd satsar allt på karriären, han försöker vara en bra far för både sin egen son o hennes dotter. Ex-frun tänker flytta till Amerika o hans mor blir allvarligt sjuk
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
c7a604fc-1943-4047-bfbf-9cf1d4ab542d
Bok:Livet väntar Bok
av Parks, Adele
Språk: Svenska
Hylla: Hce
Format: Bok
Resurstyp: Elektroniskt material
Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
Georgina träffar Hugh när hon är arton år. Tyvärr är han redan gift men hon bildar sin tid o gör allt för att en gång vinna honom. Trettiotvå år gammal o framgångsrik i reklambranschen lyckas hon men blir oönskat gravid o världen sätts i gungning
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
72a3deff-94b7-406c-8437-650b2e4b7313
E-bok:Imago : roman:2003 E-bok
av Liffner, Eva-Marie
År: 2003
Språk: Svenska
Hylla: Hc/DR
Format: E-bok
Förlag: NoK
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: E-bok Elektronisk version av: Imago : roman / Eva-Marie Liffner. Stockholm : NoK, 2003. ISBN 91-27-09469-3. Titel från titelskärmbild Pdf (307 s.)
Esmé städar på Historiska institutionen i Köpenhamn och ägnar nätterna åt forskning. Hon hittar ett dokument om en kropp av en 1800-talssoldat som 1938 hittades i en mosse i Förslev. Undersökningarna på 1930-talet skildras parallellt med Esmés.
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/format:
3e1d9c10-e488-4bd9-99e2-fa9c1d2fe5ca
E-bok:Ta itu:2010 E-bok
av Sandberg, Kristina
År: 2010
Språk: Svenska
Hylla: Hc.01/DR
Format: E-bok
Förlag: Norstedt
Resurstyp: Elektroniskt material
Anmärkning: E-bok (EPUB) Titel från titelskärmbild E-bok Originalupplaga 2003 ePub Online epub (0.54 MB) Online pdf med Adobe-kryptering (0.65 MB) Offline epub med Adobe-kryptering (0.54 MB)
Maria drömmer om något annat än det som väntas av henne som gift och deltidsarbetande småbarnsmamma. Hon studerar konsthistoria på distans. Omgivningens oförståelse gör att hennes rädsla för att misslyckas omvandlas till destruktivitet
Maria bor i mellansvensk stad med sin man Anders och deras två barn, Fredrik och Siri. Hon jobbar deltid för att kunna studera konsthistoria på distans. Varken Anders eller barnen har någon förståelse för hennes vilja att göra något annat. Maria har svårt att stå emot det tryck som hon upplever från omgivningen. Hennes rädsla för att misslyckas blir allt större och osäkerheten omvandlas till destruktivitet. Hon drar sig undan, hon dricker i smyg, som tröst och flykt. Maria hamnar utanför familjens cirkel. Det blir hon mot dem, de mot henne och sammanbrottet kommer sakta men oundvikligt. Kristina Sandbergs roman är en drabbande skildring om kvinnliga villkor och sociala mönster och om hur svårt det är att passa in i de roller som givits oss. [Elib]
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/format:
cded5079-94b5-42c7-a428-5dd3c301ed4b
E-bok:Pojken i eken:2016 E-bok
av Ekelund, Fredrik
År: 2016
Språk: Svenska
Hylla: Hc/DR
Format: E-bok
Förlag: Bonnier
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: E-bok Elektronisk version av: Pojken i eken / Fredrik Ekelund. Stockholm : Bonnier, 2003. ISBN 91-0-010114-1, 978-91-0-010114-5 (genererat) Titel från e-bok
Hjalmar Lindström på Länskriminalen i Malmö och polisaspirant Monica Gren kopplas in då palestinska Yassemin hittas mördad. Mycket pekar på att dådet är ett hedersmord men även de senaste pojkvännerna är misstänkta. Ytterligare dåd komplicerar fallet
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/format:
0d89d315-5c1e-4f7e-9301-627ca5757dcd
Bok:Amerikanska gudar Bok
av Gaiman, Neil
Språk: Svenska
Hylla: Hce
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Första svenska upplaga 2003 Även utgiven med titeln: American gods
Strax innan Shadow ska friges från ett treårigt fängelsestraff, får han veta att hans fru har dödats i en olycka. På väg till begravningen möter han en mystisk affärsman, mr Wednesday, som erbjuder Shadow arbete som livvakt. Snart är Shadow insnärjd
Amerikanska gudar utkom för första gången 2001 och har översatts till över 30 språk.Efter tre år i fängelse vill Shadow inget hellre än att återvända till sin fru Laura och leva ett stillsamt liv med henne. Men bara dagar innan han friges nås han av nyheten att Laura dött i en mystisk bilolycka, och hela Shadows värld rasar samman.      På flygresan hem till begravningen skakas planet av en våldsam storm, och en man som kallar sig mr Wednesday presenterar sig för Shadow och påstår sig vara en före detta gud och kungen av Amerika. På något sätt verkar han veta precis allt om Shadow och erbjuder honom ett jobb som hans livvakt. Shadow, som inte har någon annan stans att ta vägen, tar jobbet men upptäcker snart att hans roll i Wednesdays planer är farligare än han någonsin hade kunnat föreställa sig.      Ganska snart dras Shadow och Wednesday in i en konflikt lika gammal som mänskligheten själv. För under vardagens stilla yta pågår en kamp om Amerikas själ.Neil Gaimans spektakulära roman Amerikanska gudar utgavs för första gången på svenska år 2003 och har vunnit en mängd priser. Det är en mörk och brokig resa rätt in i myternas värld, där Neil Gaiman med sin mästerliga berättarkonst väver samman verklighet och fantasi.Romanen är nu aktuell som TV-serie, med Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning och Pablo Schreiber i huvudrollerna. Serien är producerad av FremantleMedia North America och finns internationellt tillgänglig på Amazon Prime Video.Boken har vunnit en mängd fina priser, bl.a. Hugo Award for Best SF/Fantasy Novel, Bram Stoker Award for Best Horror Novel, Nebula Award for Best Novel. [Elib].
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna

Innehållspresentatör

Hållplatser och tider
Alla hållplatser - alfabetiskt
Hållplats Tur Tid
Agnsjödal Tisdag udda vecka 16.50-17.05
Alafors, Bäckångvägen Tisdag jämn vecka 17.30-18.00
Alafors, Storåvägen Tisdag udda vecka 18.50-19.20
Annebergs förskola Onsdag jämn vecka 2 09.00-09.40
Axtorp Måndag jämn vecka 18.20-18.40
Bedagårdens äldreboende Bil Måndag 3 09.30-09.45
Björkris Tisdag jämn vecka 18.15-18.45
Blomstergatan Onsdag förskola vecka 3 09.30-10.00
Blåvingev. äldreboende Bil Måndag 3 11.40-12.00
Britta-Lenas förskola Tisdag förskola vecka 3 09.30-10.00
Bråtås Sophies väg Onsdag udda vecka 18.05-18.30
Buerås Torsdag udda vecka 18.30-18.55
Bukärr, V. Särövägen Onsdag jämn vecka 16.30-16.50
Bäckmansgård gruppbostad Bil Torsdag 1 19.00-19.20
Daggdroppen förskola Fredag udda vecka 1 11.50-12.20
Dalavägen / Kattkullevägen Tisdag jämn vecka 16.10-16.30
Dannebacka förskola Tisdag udda vecka 1 10.50-11.30
Dotetorp Torsdag jämn vecka 1 16.35-16.55
Draget Torsdag jämn vecka 17.40- 18.05
Dyrestensvägen Onsdag udda vecka 17.10-17.30
Ejdern daglig verksamhet Bil Torsdag 3 13.00-13.15
Ekhaga äldreboende Bil Måndag 3 10.30-11.00
Ekolek Gällinge Fredag jämn vecka 4 11.10-11.30
Fjälebo Tisdag udda vecka 18.25-18.40
Fjärilen förskola Tölö Onsdag jämn vecka 4 09.40-10.10
Fjärås träffpunkt / Sälungen förskola Bil Måndag 1 10.45-11.10
Forsgläntan / Allergiförskolan Tisdag förskola vecka 10.00-11.00
Furulid förskola / Halla förskola Torsdag jämn vecka 2 09.55-10.20
Förlanda församlingshem Måndag jämn vecka 17.55-18.15
Gräppås, Lyngfjällsvägen Onsdag jämn vecka 18.00-18.25
Gräppås, Tjäderkullevägen Torsdag udda vecka 19.10-19.35
Gårda Kottarna Onsdag förskola vecka 2 10.40-11.00
Gårdskulla Tisdag förskola vecka 1 09.00-09.30
Gällinge förskola Fredag jämn vecka 4 09.55-10.25
Gällinge skola  Måndag jämn vecka 18.45-19.30
Halla Onsdag udda vecka 15.15-15.35
Hammerö förskola Onsdag förskola vecka 3 10.15-11.00
Hammerö gruppbostad Bil Torsdag 1 17.35-17.55
Hanhals Skanslyckan Måndag jämn vecka 15.45-16.10
Heberg , Åskullevägen Onsdag jämn vecka 18.35-19.05
Hede gruppbostad Bil torsdag 1 18.30-18.50
Hede, Nidingevägen Tisdag jämn vecka 18.55-19.20
Hede / Snickargården Tisdag jämn vecka 2 09.00-09.30
Hedenhös Tisdag förskola vecka 4 09.00-09.30
Hjälm, fotbollsplan Fredag jämn vecka 17.50-18.10
Hjälm, Pålsabacken Fredag jämn vecka 17.25-17.45
Håbergsvägen Måndag udda vecka 18.50-19.10
Håkansgården Tisdag förskola vecka 2 09.10-09.55
Håkulla Torsdag udda vecka 17.55-18.20
Hålabäck öppna förskola Bil Måndag 1 10.00-10.30
Idala Torsdag jämn vecka 1 18.15-18.35
Iserås förskola Onsdag udda vecka 1 och 3 09.50-10.10
Ivarsgården Tisdag vecka 2 10.15-10.45
Kaptensgården förskola Torsdag udda vecka 1 09.00-09.20
Knappen daglig verksamhet Bil Måndag 1 09.30-09.55
Kolla Backe förskola Tisdag jämn vecka 2 09.55-10.25
Kolla Skogsdunge förskola Onsdag förskola vecka 1 09.00-09.45
Kolla gruppbostad Bil Torsdag 1 16.55-17.25
Kollagården gruppboende Bil Torsdag 1 16.30-16.50
Kolla Parkstad Onsdag förskola vecka 1 10.00-11.00
Kolla, Solstensvägen Fredag jämn vecka 15.10-15.35
Kolla Viktor Onsdag förskola vecka 4 09.45-10.15
Kungsfågelvägen Tisdag udda vecka 16.00-16.30
Kållasgårdsgatan, Smeagatan Tisdag udda vecka 15.15-15.45
Ledets väg Torsdag jämn vecka 17.00-17.20
Lerkil, Ängåsvägen Onsdag udda vecka 16.00-16.20
Liden, Mejerivägen Torsdag jämn vecka 18.30-18.50
Limmanäsvägen Måndag udda vecka 15.50-16.10
Lindströms förskola Onsdag jämn vecka 2 09.50-10.15
Lindströmsvägen Tisdag Jämn vecka 16.50-17.15
Linnea förskola Tisdag udda vecka 3 09.00-09.50
Lunnaberg Torsdag udda vecka 17.30-17.50
Lyngfjäll förskola Torsdag jämn vecka 2 10.20-10.50
Långenäs Tisdag udda vecka 17.20-17.40
Majblomman förskola Onsdag udda vecka 1 och 3 10.20-10.45
Malevik förskola Fredag udda vecka 1 10.40-11.20
Maneten förskola Tisdag udda vecka 1 09.00-09.50
Måhaga äldbo. Linden / Källarbacke dagomsorg Bil Måndag1 11.15-11.35
Måsen förskola Tisdag jämn vecka 4 10.40-11.00
Måå, Fjärås Onsdag förskola vecka 2 09.45-10.30
Nova montessori Onsdag förskola vecka 3 09.00-09.20
Nåkälla Måndag udda vecka 17.45-18.05
Oasen daglig verksamhet Bil Torsdag 3 14.05-14.20
Olasgården förskola Fredag jämn vecka 4 10.40-11.00
Onsala småbarnskola Onsdag udda vecka 1 10.50-11.10
Onsala träffpunkt Bil Måndag 3 11.00-11.25
Pontos förskola Torsdag udda vecka 1 09.45-10.05
Pontos skola Torsdag Udda vecka 1 10.05-11.25
Presse park förskola Tisdag udda vecka 1 och 3 10.05-10.30
Prästgårdsängen, Fjärås Onsdag vecka 2 09.00-09.30
Prästkragen Släp Fredag jämn vecka 2 10.25-10.50
Regnbågen aktivitetscenter Bil Torsdag 3 13.45-14.00
Rinna Måndag jämn vecka 16.55-17.15
Rydet förskola Onsdag Udda vecka 3 09.00-09.30
Rygga Måndag udda vecka 18.15-18.35
Råö, vändplan Torsdag udda vecka 16.35-16.50
Råö, Östra Arvidsgårdsvägen Torsdag udda vecka 16.15-16.30
Röde Holme Torsdag jämn vecka 16.25-16.45
Rörmöstv./Skiftekärrsv.  Onsdag udda vecka 16.35-16.55
Rörsjö, Hultabackavägen Måndag udda vecka 17.10-1730
Sevedalen, Fåraböliden Torsdag jämn vecka 19.05-19.30
Sidensvansvägen Tisdag Jämn vecka 15.45-16.05
Signes hus Onsdag förskola vecka 4 09.00-09.25
Signeshus äldreboende / Näckrosen dagomsorg Bil Måndag 4 10.10-10.30
Signeskulle träffpunkt Bil Torsdag 3 12.00-12.20
Skördevägens gruppbostad Bil Torsdag 1 18.05-18.20
Släp, Ekenäs Onsdag Jämn vecka 16.00-16.20
Spårhaga förskola Fredag udda vecka 1 09.55-10.25
Stegatorp förskola Fredag jämn vecka 4 09.00-09.30
Strannegården förskola Ondag udda vecka 3 10.50-11.25
Stuv Torsdag var fjärde vecka 18.45-19.05
Sälungen förskola Fredag jämn vecka 2 09.00-09.20
Särö montessoriskola Fredag udda vecka 1 11.20-11.50
Särö, Sunnegärde Onsdag jämn vecka 17.00-17.20
Södra Annebergsvägen Torsdag var fjärde vecka 16.45-17.30
Tomtebobarnen, Skalman, Bukärrsäng förskola Fredag udda vecka 1 09.00-09.30
Torpa kvarnväg Torsdag var fjärde vecka 17.10-17.30
Trollsländan förskola Tölö Onsdag jämn vecka 4 10.10-10.40
Tölö förskola Onsdag jämn vecka 4 09.00-09.25
Tölö ängar, Havtornsvägen Fredag jämn vecka 18.20-18.45
Ubbhult Fredag jämn vecka 16.45-17.05
Vallda Backa förskola Fredag jämn vecka 2 09.45-10.10
Vallda församlingshem Måndag udda vecka 15.05-15.25
Vallda Klasberg förskola Tisdag jämn vecka 4 10.00-10.30
Vallda, Målvägen Onsdag 18.45-19.45
Vallda Sandö förskola Torsdag jämn vecka 2 09.00-09.30
Vallda Strandrågsväg Onsdag udda vecka 17.35-17.55
Varla förskola Tisdag jämn vecka 4 09.00-09.30
Vickan Torsdag udda vecka 15.30-16.00
Vickans äldreboende Bil Måndag 3 10.00-10.20
Villa Emilia Tisdag förskola vecka 3 10.30-11.00
Voxlöv Fredag jämn vecka 15.50-16.10
Vässingsö Torsdag jämn vecka 15.50-16.10
Västra Hagen Torsdag jämn vecka 15.00-15.20
Å-huset daglig verksamhet Bil Torsdag 3 12.30-12.55
Ålgårda Måndag udda vecka 16.45-17.05
Åminnared Måndag jämn vecka 17.30-17.50
Åsa äldreboende / Korallen dagomsorg Bil Måndag 4 10.55-11.20
Älvsåker förskola / Kottar och Barr Onsdag jämn vecka 2 10.30-11.00
Äskatorp Torsdag var fjärde vecka 16.00-16.20
Öjersbo Tisdag udda vecka 17.45-18.15
Örtagården Tisdag förskola vecka 3 09.00-09.25
Östanvindsgatans aktivitetscenter. / Kungsgruppen daglig verksamhet Bil Måndag 4 09.30-10.00

Artiklar: lista med sökfråga

Biblioteken i Kungsbacka på webben

Följ Biblioteken i Kungsbacka

facebook Biblioteken i Kungsbacka på TwitterPinterest instagram ikon

#bibliotekenkungsbacka

Av: cecilia_g
Skapad: 2010-10-08

Brittas boktips

Foto: Staffan ÖhmanBritta Nyström som är intendent på Äskhults by, skriver om några historiska böcker.

* Hallandssöm
* Jul i Halland
* Årstafruns dolda dagböcker
* Freden, friköpen och järnplogarna

kategori: vuxen , böcker
etikett: tips
Av: cecilia_g
Skapad: 2010-12-08

Låna e-böcker från Elib

bärbar dator med textE-böcker från Elib

En e-bok lånar du i 4 veckor. Efter det kan du inte längre läsa boken på din dator eller mobil.
Du loggar in med ditt lånekortsnummer och pinkod.
Låna e-böcker hos Elib

För att kunna låna en e-bok måste du skaffa ett Adobe-konto.
Det skaffar du på Adobe.com

Har du inte lånat e-böcker kan du läsa om hur du gör här
Hur gör jag för att låna.


Hur gör jag för att läsa min e-bok?
Olika e-boksläsare
iPhone/iPad
Android

Av: cecilia_g
Skapad: 2011-05-13

Kungsbacka

Kungsbackas kommunvapen Sankta GertrudKungsbacka kommun
Kultur & Turism
Biblioteken i Kungsbacka

 

Av: cecilia_g
Skapad: 2010-09-06

Lättare att läsa

smartphone med legimusappAlla barn och unga har rätt till böcker! Men alla böcker passar inte till alla. Tycker du det är svårt att komma igång och läsa? Då finns det hjälp på biblioteket. Vi hjälper dig att hitta läslusten och något som passar.

Läs mer om Lättare att läsa här.

kategori: barn
Av: cecilia_g
Skapad: 2010-08-18

Ingelas danska boktips

Karta över Danmark utom BornholmIngela har läst; Det lyckliga Arabien: en forskningsfärd 1761-1767 av Thorkild Hansen, Skit i traditionerna av Leif Panduro och Ministermordet av Gretelise Holm

kategori: vuxen , böcker
etikett: tips
Av: cecilia_g
Skapad: 2011-03-01

Onsala foto

Sofi-Carlott, Åsa och Linnea utsidan Onsala bibliotek barnavdelningen Interiör Onsala bibliotek Sofi-Charlott, Åsa och Linnea jobbar på Onsala bibliotek utsidan Onsala bibliotek barnavdelningen Interiör Onsala bibliotek

Sofi-Charlott, Åsa och Linnea
jobbar på Onsala bibliotek

Av: cecilia_g
Skapad: 2010-10-04

Tips på kompisböcker

Kompisar & kärlek

Av: johan
Skapad: 2012-07-31

Tips på hästböcker

hästsko för hästar

Av: johan
Skapad: 2012-07-31

Tips på klassiker

fjäderpenna för klassiker

Av: johan
Skapad: 2012-07-31

Artiklar: visa en viss artikel

Logga in

Kontakta biblioteket

Skriv vad du tycker är bra eller dåligt.
Fältet måste fyllas i