Hållplatser och tider

Språk

sv-se en-gb

Sök

Dynamisk lista

f555a193-bdd1-465d-81e8-baeb8dd60b2e
Bok:Alices äventyr i sagolandet ; och Bakom spegeln Bok
av Carroll, Lewis
Språk: Svenska
Hylla: Hcf
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Första svenska upplagor 1870 och 1899. Första upplaga i denna version 1945
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
71032b61-14f8-406f-b99a-9f179191eea9
E-bok:Personliga pronomen : en melodroman:2015 E-bok
av Sjölin, Daniel
År: 2015
Språk: Svenska
Hylla: Hc/DR
Format: E-bok
Förlag: Norstedt
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: E-bok (EPUB) Titel från titelskärmbild
Romanen utspelar sig i Stockholms norra förorter. Medlemmarna i familjen har reducerats till personliga pronomen: "jag", "du", "hon", "vi". Under en helg attackeras familjen av ett ungdomsgäng och styvfaderns förra fru hittas död.
Romanen utspelar sig i Stockholms norra förorter. Medlemmarna i familjen har reducerats till personliga pronomen: "jag","du", "hon", "vi". Under en helg attackeras familjen av ett ungdomsgäng och styvfaderns förra fru hittas död.
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/format:
332b0646-e6d8-4d20-aa0f-fbadcb9a2dc6
Bok:Antonia ja irlantilainen kevät Bok
av Manninen, Pirjo
Språk: Finska
Hylla: Hub
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Originalupplaga 1981
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
ed499a5f-92e0-4893-9fe3-edb45dfac1ea
Bok:Fordi Bok
av Barnett, Mac
Språk: Danska
Hylla: ufHda
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Första upplaga i denna version 2019
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
81aaa5a8-195a-46fe-9332-0e4e869246c7
Bok:Kit Carson, spejaren och trappern Bok
av Collier, Edmund
Språk: Svenska
Hylla: Hcg
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Första svenska upplaga 1976
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
117ab498-98f6-4a41-9a5b-6df110131c33
E-bok:Sanning och skvaller:2017 E-bok
av Sittenfeld, Curtis
År: 2017
Språk: Svenska
Hylla: Hce/DR
Format: E-bok
Förlag: W&Wm
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: E-bok Tryckt utgåva: ISBN 978-91-46-23248-3. Bygger på Stolthet och fördom / Jane Austen Titel från e-bok
En modern version av Stolthet och fördom. Liz skriver för ett livsstilsmagasin och bor med sin yogande syster Jane i New York. När deras far får hälsoproblem återvänder de till barndomshemmet i Cincinnati. Systrarna Kitty och Lydia är upptagna av träning och dieter medan Mary håller på med sin tredje master. Den nyinflyttade läkaren Chip Bingley fattar tycke för Jane medan Liz inte finner hans vän kirurgen Fitzwilliam Darcy lika charmerande
En modern version av Stolthet och fördom. Liz skriver för ett livsstilsmagasin och bor med sin yogande syster Jane i New York.När deras far får hälsoproblem återvänder de till barndomshemmet i Cincinnati. Systrarna Kitty och Lydia är upptagna av träning och dieter medan Mary håller på med sin tredje master. Den nyinflyttade läkaren Chip Bingley fattar tycke för Jane medan Liz inte finner hans vän kirurgen Fitzwilliam Darcy lika charmerande
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/format:
198d8b28-b68a-4d5a-be36-c46b2e3f3748
E-bok:Vågorna:2019 E-bok
av Woolf, Virginia
År: 2019
Språk: Svenska
Hylla: Hce/DR
Format: E-bok
Förlag: Modernista
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: E-bok Titel från e-bok
Percival, tidigt bortgången och saknad av alla, är den som romanens sex gestalter grupperar sig kring. Det är drömmarnas Louis och Rhoda, Jinny som dansar fram under salongernas kristallkronor, Susan den moderliga, Neville den intellektuelle och Bernhard, ständigt med alla sinnen öppna för nya berättelser
Vågorna [ The Waves , 1931] är en av Virginia Woolfs mest nyskapande romaner och av många betraktad som hennes mest komplexa. Sex vänner följer varandra från morgon till kväll, från barndom till medelålder, med havet som bakgrund. Sex dramatiska röster och en frånvarande sjunde vägda mot varandra med en förunderlig lyrisk precision och hela tiden i förhållande till tidvattnets, vågornas rörelser. En av modernismens stora klassiker, i svensk översättning av Jane Lundblad och med ett nyskrivet förord av Lisbeth Larsson, professor i litteraturvetenskap. VIRGINIA WOOLF [1882-1941], född i London, hör till modernismens allra mest centrala gestalter. Med romaner som Mrs Dalloway [1925], Mot fyren [1927], Orlando [1928] och Vågorna [1931] hör Woolf till de författare som förändrade romankonsten genom ett nytt sätt att berätta, med inre monolog. Som essäist påverkade hon kvinnorörelsen i stora delar av världen med boken Ett eget rum [1928]. Virginia Woolfs me ambitiösa och konstnärligt djärva roman. Kristoffer Leandoer/Innehållsbeskrivning från Elib
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/format:
8dbadaa0-4bee-437e-ab72-b2dc03d6a5de
Bok:Kasper, Jesper ja Joonatan : kolme iloista rosvoa Bok
av Egner, Thorbjörn.
Språk: Finska
Hylla: ufHub
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Första finska upplaga 1957. Första upplaga i denna version 1980
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
6d4a118c-0aee-493b-a3ae-d4697b68f40f
Bok:The crimes of Grindelwald - the original screenplay Bok
av Rowling, Joanne K.
Språk: Engelska
Hylla: ugHe.02
Format: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
Anmärkning: Originalupplaga 2018
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna
f393a69d-7c6b-41bc-a489-e60683d243bc
Bok:Kärleken Bok
av Kallifatides, Theodor
Språk: Svenska
Hylla: Hc
Format: Bok
Resurstyp: Elektroniskt material
Anmärkning: Originalupplaga 1978
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna

Innehållspresentatör

angle-left Hållplatser och tider
Alla hållplatser - alfabetiskt
Hållplats Tur Tid
Agnsjödal Tisdag udda vecka 16.50-17.05
Alafors, Bäckångvägen Tisdag jämn vecka 17.30-18.00
Alafors, Storåvägen Tisdag udda vecka 18.50-19.20
Annebergs förskola Onsdag jämn vecka 2 09.00-09.40
Axtorp Måndag jämn vecka 18.20-18.40
Basunen förskola Torsdagl  jämn vecka 3 18.00-18.30
Bedagårdens äldreboende Bil Måndag 3 09.30-09.45
Björkris Tisdag jämn vecka 18.15-18.45
Blomstergatan Onsdag förskola vecka 3 09.30-10.00
Blåvingev. äldreboende Bil Måndag 3 11.40-12.00
Britta-Lenas förskola Tisdag förskola vecka 3 09.30-10.00
Bråtås Sophies väg Onsdag udda vecka 18.05-18.30
Buerås Torsdag udda vecka 18.30-18.55
Bukärr, V. Särövägen Onsdag jämn vecka 16.30-16.50
Bäckmansgård gruppbostad Bil Torsdag 1 19.00-19.20
Daggdroppen förskola Fredag udda vecka 1 11.50-12.20
Dalavägen / Kattkullevägen Tisdag jämn vecka 16.10-16.30
Dannebacka förskola Tisdag udda vecka 1 10.50-11.30
Dotetorp Torsdag jämn vecka 1 16.35-16.55
Draget Onsdag jämn vecka 17.40-18.05
Dyrestensvägen Onsdag udda vecka 17.10-17.30
Ejdern daglig verksamhet Bil Torsdag 3 13.00-13.15
Ekhaga äldreboende Bil Måndag 3 10.30-11.00
Ekolek Gällinge Fredag jämn vecka 4 11.10-11.30
Fjälebo Tisdag udda vecka 18.25-18.40
Fjärilen förskola Tölö Onsdag jämn vecka 4 09.40-10.10
Fjärås träffpunkt, Sälungen förskola Bil Måndag 1 10.45-11.10
Forsgläntan / Allergiförskolan Tisdag förskola vecka 10.00-11.00
Forsvägen, Hålabäcksvägen Måndag jämn vecka 15.00-15.30
Furulid Halla förskola Torsdag jämn vecka 2 09.55-10.20
Förlanda församlingshem Måndag jämn vecka 17.55-18.15
Gräppås, Lyngfjällsvägen Onsdag jämn vecka 18.00-18.25
Gräppås, Tjäderkullevägen Torsdag udda vecka 19.10-19.35
Gårda Kottarna Onsdag förskola vecka 2 10.40-11.00
Gårdskulla Tisdag förskola vecka 1 09.00-09.30
Gällinge förskola Fredag jämn vecka 4 09.55-10.25
Gällinge skola  Måndag jämn vecka 18.45-19.30
Halla Onsdag udda vecka 15.15-15.35
Hammerö förskola Onsdag förskola vecka 3 10.15-11.00
Hammerö gruppbostad Bil Torsdag 1 17.35-17.55
Hanhals Skanslyckan Måndag jämn vecka 15.45-16.10
Heberg , Åskullevägen Onsdag jämn vecka 18.35-19.05
Hede gruppbostad Bil torsdag 1 18.30-18.50
Hede, Nidingevägen Tisdag jämn vecka 18.55-19.20
Hede / Snickargården Tisdag jämn vecka 2 09.00-09.30
Hedenhös Tisdag förskola vecka 4 09.00-09.30
Hjälm, fotbollsplan Fredag jämn vecka 17.50-18.10
Hjälm, Pålsabacken Fredag jämn vecka 17.25-17.45
Håbergsvägen Måndag udda vecka 18.50-19.10
Håkansgården Tisdag förskola vecka 2 09.10-09.55
Håkulla Torsdag udda vecka 17.55-18.20
Hålabäck öppna förskola Bil Måndag 1 10.00-10.30
Idala Torsdag jämn vecka 1 18.15-18.35
Iserås förskola Onsdag udda vecka 1 och 3 09.50-10.10
Ivarsgården Tisdag vecka 2 10.15-10.45
Kaptensgården förskola Torsdag udda vecka 1 09.00-09.20
Knappen daglig verksamhet Bil Måndag 1 09.30-09.55
Kolla Backe förskola Tisdag jämn vecka 2 09.55-10.25
Kolla skogsdunge förskola Onsdag förskola vecka 1 09.00-09.45
Kolla gruppbostad Bil Torsdag 1 16.55-17.25
Kollagården gruppboende Bil Torsdag 1 16.30-16.50
Kolla Parkstad Onsdag förskola vecka 1 10.00-11.00
Kolla, Solstensvägen Fredag jämn vecka 15.10-15.35
Kolla Viktor Onsdag förskola vecka 4 09.45-10.15
Kungsfågelvägen Tisdag udda vecka 16.00-16.30
Kållasgårdsgatan, Smeagatan Tisdag udda vecka 15.15-15.45
Ledets väg Torsdag jämn vecka 17.00-17.20
Lerkil, Ängåsvägen Onsdag udda vecka 16.00-16.20
Liden, Mejerivägen Torsdag jämn vecka 18.30-18.50
Limmanäsvägen Måndag udda vecka 15.50-16.10
Lindströmns förskola Onsdag jämn vecka 2 09.50-10.15
Lindströmsvägen Tisdag Jämn vecka 16.50-17.15
Linnea förskola Tisdag udda vecka 3 09.00-09.50
Lunnaberg Torsdag udda vecka 17.30-17.50
Lyngfjäll förskola Torsdag jämn vecka 2 10.20-10.50
Långenäs Tisdag udda vecka 17.20-17.40
Majblomman förskola Onsdag udda vecka 1 och 3 10.20-10.45
Malevik förskola Fredag udda vecka 1 10.40-11.20
Maneten förskola Tisdag udda vecka 1 09.00-09.50
Måhaga äldbo. Linden / Källarbacke dagomsorg Bil Måndag1 11.15-11.35
Måsen förskola Tisdag jämn vecka 4 10.40-11.00
Måå, Fjärås Onsdag förskola vecka 2 09.45-10.30
Nova montessori Onsdag förskola vecka 3 09.00-09.20
Nålkälla Måndag udda vecka 17.45-18.05
Oasen daglig verksamhet Bil Torsdag 3 14.05-14.20
Olasgården förskola Fredag jämn vecka 4 10.40-11.00
Onsala småbarnskola Onsdag udda vecka 1 10.50-11.10
Onsala träffpunkt Bil Måndag 3 11.00-11.25
Pontos förskola Torsdag udda vecka 1 09.45-10.05
Pontos skola Torsdag Udda vecka 1 10.05-11.25
Presse park förskola Tisdag udda vecka 1 och 3 10.05-10.30
Prästgårdsängen, Fjärås Onsdag vecka 2 09.00-09.30
Prästkragen Släp Fredag jämn vecka 2 10.25-10.50
Regnbågen aktivitetscenter Bil Torsdag 3 13.45-14.00
Rinna Måndag jämn vecka 16.55-17.15
Rydet förskola Onsdag Udda vecka 3 09.00-09.30
Rygga Måndag udda vecka 18.15-18.35
Råö, vändplan Torsdag udda vecka 16.35-16.50
Råö, Östra Arvidsgårdsvägen Torsdag udda vecka 16.15-16.30
Röde Holme Torsdag jämn vecka 16.25-16.45
Rörmust, Skifteskärrsvägen Onsdag udda vecka 16.35-16.55
Rörsjö, Hultabacksvägen Måndag udda vecka 17.10-1730
Sevedalen, Fåraböliden Torsdag jämn vecka 19.05-19.30
Sidensvansvägen Tisdag Jämn vecka 15.45-16.05
Signes hus Onsdag förskola vecka 4 09.00-09.25
Signeshus äldreboende / Näckrosen dagomsorg Bil Måndag 4 10.10-10.30
Signeskulle träffpunkt Bil Torsdag 3 12.00-12.20
Skördevägens gruppbostad Bil Torsdag 1 18.05-18.20
Släp, Ekenäs Onsdag Jämn vecka 16.00-16.20
Spårhaga förskola Fredag udda vecka 1 09.55-10.25
Stegatorp förskola Fredag jämn vecka 4 09.00-09.30
Strannegården förskola Ondag udda vecka 3 10.50-11.25
Stuv Torsdag var fjärde vecka 18.45-19.05
Sälungen förskola Fredag jämn vecka 2 09.00-09.20
Särö montessoriskola Fredag udda vecka 1 11.20-11.50
Särö, Sunnegärde Onsdag jämn vecka 17.00-17.20
Södra Annebergsvägen Torsdag var fjärde vecka 16.45-17.30
Tomtebobarnen, Skalman, Bukärrsäng förskola Fredag udda vecka 1 09.00-09.30
Torpa kvarnväg Torsdag var fjärde vecka 17.10-17.30
Trollsländan förskola Tölö Onsdag jämn vecka 4 10.10-10.40
Tölö förskola Onsdag jämn vecka 4 09.00-09.25
Tölö ängar, Havtornsvägen Fredag jämn vecka 18.20-18.45
Ubbhult Fredag jämn vecka 16.45-17.05
Vallda Backa förskola Fredag jämn vecka 2 09.45-10.10
Vallda församlingshem Måndag udda vecka 15.05-15.25
Vallda Klasberg förskola Tisdag jämn vecka 4 10.00-10.30
Vallda, Målvägen Onsdag 18.45-19.45
Vallda Sandö förskola Torsdag jämn vecka 2 09.00-09.30
Vallda Strandrågsväg Onsdag udda vecka 17.35-17.55
Varla förskola Tisdag jämn vecka 4 09.00-09.30
Vickan Torsdag udda vecka 15.30-16.00
Vickans äldreboende Bil Måndag 3 10.00-10.20
Villa Emilia Tisdag förskola vecka 3 10.30-11.00
Voxlöv Fredag jämn vecka 15.50-16.10
Vässingsö Torsdag jämn vecka 15.50-16.10
Västra Hagen Torsdag jämn vecka 15.00-15.20
Å-huset daglig verksamhet Bil Torsdag 3 12.30-12.55
Ålgårda Måndag udda vecka 16.45-17.05
Åminnared Måndag jämn vecka 17.30-17.50
Åsa äldreboende / Korallen dagomsorg Bil Måndag 4 10.55-11.20
Älvsåker förskola / Kottar och Barr Onsdag jämn vecka 2 10.30-11.00
Äskatorp Torsdag var fjärde vecka 16.00-16.20
Öjersbo Tisdag udda vecka 17.45-18.15
Örtagården Tisdag förskola vecka 3 09.00-09.25
Östanvindsgatans aktivitetscenter. / Kungsgruppen daglig verksamhet Bil Måndag 4 09.30-10.00

Artiklar: lista med sökfråga

Kullaviks bibliotek foto

Nina och Johan Kullaviks bibliotek Nina läser bok tidningsläsare

Nina och Johan jobbar på Kullaviks bibliotek

Av: cecilia_g
Skapad: 2010-09-21

Barnboksfonden

Barnboksfonden illustration av Charlotte RamelFörskola ♥ böcker = SANT!

På grund av rådande omständigheter så flyttar vi fram ansökan till Bibbi Malmgrens fond till hösten 2020. Information kommer att läggas ut här efter sommaren.

kategori: barn
Av: cecilia_g
Skapad: 2010-09-07

Barnkonventionen

Här hittar du litteraturtips utifrån Barnkonventionens artiklar. Böckerna har vi delat in efter tema. I de fall en siffra anges är det rekommenderad lägstaålder.

Av: maria theres
Skapad: 2010-10-08

Tips på roliga böcker

clown för humor

Av: johan
Skapad: 2012-06-08

Frillesås bibliotek foto

Interiör Frillesås bibliotek vägg föreställning Frillesås bibliotek

Av: cecilia_g
Skapad: 2010-09-21

Josefine har läst

bokomslag på böckerna

Ät mig av Agnès Desarthe, Underjordiska timmar av Delphine de Vigan och Den sista läsaren av David Toscana

kategori: vuxen , böcker
etikett: tips
Av: cecilia_g
Skapad: 2011-02-23

Åsa bibliotek foto

 Pia och Eva som jobbar på Åsa bibliotek Elin med sin mamma Catarina  interiör Åsa bibliotek Elin vi datorn
Pia och Eva jobbar på Åsa bibliotek

Av: cecilia_g
Skapad: 2010-08-27

Borg blir ny M-ledare

Omslag tidningen ViDet påstår Anita Kratz i oktobernumret av tidningen Vi. Men varför ska Reinfeldt avgå?

kategori: tidningar
etikett: tips
Av: göranc
Skapad: 2011-09-26

Elisabets boktips i vintermörkret

Bilder på de tre böckernaElisabet Berger, som jobbar på Fjärås bibliotek, skriver om några böcker på temat mödrar, döttrar, familj att läsa i vintermörkret

kategori: böcker
etikett: tips
Av: cecilia_g
Skapad: 2011-01-17

Personal på Onsala bibliotek

Vill du skicka e-post skriver du förnamn.efternamn@kungsbacka.se

Av: cecilia_g
Skapad: 2010-09-13

Artiklar: visa en viss artikel

Logga in

Kontakta biblioteket

Skriv vad du tycker är bra eller dåligt.
Fältet måste fyllas i